• Andres Kostiv

Küsimused kõikidele vastustele, I osa.


Meie räägime disainisprindist pidevalt, sest see on Futuristi igapäevane töö. Oleme aga saanud teie käest mitmeid küsimusi ja siit esimene postitus vastustega. Kogusime kokku kõige populaarsemad küsimused, mida üks sprindivõõras teada tahaks või mis kerkivad esimesel kohtumisel. Kuna see on aga jätkuvalt meie mätas, kust otsast seda kirjutame, siis palun anna teada, kui mõni teema jäi käsitlemata ja parandame kibekiirelt ka selle.


Kas disainisprint töötab suurtes korporatsioonides?

Jah. Kuna suurtes korporatsioonides tehakse massiivseid otsuseid, siis tuleb töö kas seniks delegeerida või prioriteedid ümber mängida. Küll aga on oluline, et koolitusel osaleks ka ülemus ise ja ei jääks kontorisse tööd tegema.


Kas disainisprint töötab ka näiteks meditsiiniseadme tootearenduseks?

Peaaegu alati. Kui teile on prototüübi loomise idee lahti seletatud, siis seda saab implementeerida peaaegu igale elualale – kirjuta ja teeme ära.


Kas disainisprint töötab ka MTÜdes?

Jah. Sarnaselt MTÜdele on ka start-upides palju väljakutseid, ent vähe vahendeid - kõik valdkonnad alates sponsorluses kuni suhtekorralduseni saab läbi testida prototüübiga ja seda päris inimeste peal.


Kas disainisprint töötab ka koolides?

Jah. Raskemaks muudab lähenemise ainult see, et üks ja sama tund ei toimu nädal aega järjest iga päev, et kogu protsessi saaks mõne päevaga tehtud. Aga see ei ole võimatu. Näiteks võib igat loengut/tundi arvestada ühe sprindi päevaga. Seal tasuks alati hoida paberi ja pliiatsid või kaamera ligi, et iga oma idee jäädvustada, kuna protsess on tavalisest pikem.


Kas sprint saab toimida, kui tiimiliikmed ei viibi samas ruumis koos?

Kindlasti. Kõik etapid on lihtsasti tehtavad läbi videokõne ja nimetame seda virtuaalseks Google disainisprindiks. Lisaks kasutame ühistöö virtuaalse tahvlina Mirot.


Kas ma saan üksinda disainisprintida?

Põhimõtteliselt jah. Aga ära sea sellele väga kõrgeid ootusi ja peaaegu, et alati on keskmiselt 5-7 liikmega tiimis sprintimine tulemuslikum, kui seda teha üksinda. Selleks pead ise stopperiga aega mõõtma, ideed kirja panema ja prototüüpima probleemile lahendusi.


Kas sprinte võib korraldada ühe-, kahe-, või kolmepäevaseid?

Võib, aga me ei soovita seda. Kui pressid kogu sprindi graafiku kokku, siis midagi kannatab. Kas ei jõua prototüüpi või testimist lõpetada või tekib ühele päevale metsikult töötunde, mis päädib väsimuse ja tülpimusega. Mitte kumbki aga ei aita heale tulemusele kaasa.


Aga sprint, mis kestab neli päeva?

Jah ikka. Kui tiimil on juba kogemus viie päevase sprindiga, siis võib-olla on võimalik esimesest kahest päevast teha ühe päeva. Kuid kindlasti ei tohi aega võtta prototüübi ehitamiselt ja testimiselt, neile mõlemale kulub päev. Futurist teebki nelja päevast virtuaalset Google disainisprinti.


Kui me oleme just neli päeva kestnud sprindi lõpetanud, siis kas järgmine võib olla lühem?

Jah. Järjestikused sprindid on erandid nelja päeva reegli osas. Kuna kaart ja prototüüp on olemas, samuti kogemus tiimitööga, siis me ei näe takistusi. Selle asja nimi on jätkusprint. On aga kaks asja, mis kindlalt ei muutu: luua on vaja realistlik prototüüp ja seda on vaja testida vähemalt viie potentsiaalse kliendi peal.


Oleks nagu midagi veel? Kliki end siia ja loe läbi ka blogipostituse teine osa. Tekkis küsimusi juurde? Siis võta meiega otse ühendus andres@futurist.ee ja viime küsimuse vastusega kokku.