• Andres Kostiv

Kuidas disainihäkid mõjutavad meie tervist?


Disainispurdi olulisusest oleme me rääkinud varemgi, kuid nüüd on aeg minna süvitsi valdkondadesse. Tänases blogipostituses keskendume me ilmselt kõige mõjuvõimsamale neist, kus disainisprint võiks kasuks tulla – tervis & meditsiin. Et me Futuristis ei ole selle sfääri spetsialistid, võtame kampa Health Foundersi ja nende juhi Siim Saare. Health Founders on tervisemaailma startuppide ärikiirendi ning Siim on just õige kõnelemaks, kuidas nemad spurtimisest kasu saavad.

Health Founders on Tallinnas Ülemiste Citys asuv tervisetehnoloogia iduettevõtetele mõeldud ärikiirendi. Nende eesmärk on aidata tegijatel efektiivselt ja sprintides liikuda ideest toimiva lahenduseni ning seejärel edasi toimiva ärimudelini. Tegutsemise eest vastutab rahvusvaheline mentorite grupp. Hea asukoht ümbritsetuna innovatsoonist annab Health Foundersile võimaluse teha “riik-riigis” ökosüsteemi, kus kõik ideed saab kohe omas keskkonnas ka ära katsetada.

Kiirend toimub tavaliselt oktoobrist maini, kus tervishoiu idufirmade kasutada on lisaks mentoritele veel meditsiinimaailma professionaalid, teenusedisainerid ja arendajad. Ühesõnaga kõik, keda oleks vaja toimiva teenuse loomiseks. Selle ajavahemiku vältel toimuvad erinevad töötoad ja kogukonnaüritused, et hoida motivatsiooni ning muidugi leida toimivaid lahendusi.

Kuna Eesti on infotehnoloogiliste lahenduste poolest esirinnas, võib kindel olla, et ka tervishoidu ootab ees kõrge lend ning turule tuleb väga palju uusi võimalusi ning lahendusi. Tuleb aga tõdeda, et meditsiin on üldiselt väga tundlik teema, siis seda enam tuleb teha kindlaks, et turule ei tuleks nii öelda katkised või poolikud tooted. Siin tulebki mängu Google disainisprint.

Iduettevõtluses on väga oluline jõudmast spurtides toimiva tooteni. Suures maailmas kasutatakse selleks lühendit MVP (Minimum Viable Product). Seda on tarvis selleks, et ära tõestada vajalikud hüpoteesid ja ideed enne testgrupi käes, kui asutakse valmistama päris toodet. MVP aitab vältida tühja töö tegemist, kuna peaks näitama kohe, kas idee toimib, mis on selle tugevused ja nõrkused ning kuidas kasutaja seal sees ringi liigub. Just kasutajakogemuse disain aitab avada täpselt, kuidas suurem osa potentsiaalseid kliente seda kasutab ning hoida fookust. Alles seejärel tuleb tähtsuselt mängu UX ja UI disain.

Selleks, et ükskõik, mis valdkonna startupid oleks edukad, soovitab Health Founders läheneda töökultuuris natukene teisiti, kui lihtsalt kontoris ajurünnakut korrdaldades. Siim Saare käib näiteks ideena välja, et tasuks minna enda tavapärasest koosolekuteruumist välja, kas või tänavatele, et suhelda päris inimestega ja pidada nõu, mida nemad näha sooviks. Seejärel näiteks Futuristi juures läbi disainihäkkide testida, testida ning veel kord testida, et hüpoteesid oleksid vettpidavad. Disainisprindist erinevad häkid selles mõttes, et välja on nopitud vaid vajalikud disainisprindi komponendid. Antud juhul: kliendiintervjuud, klienditeekond, kasutuslugude ajurünnak, kasutajaliidese sõrestike joonistamine, kasutajaliidese disain ning muidugi lõppkasutajatega testimine. Tervist puudutavas valdkonnas tuleks alati eelistada teaduslikku lähenemist äriarendusele.


Siiski peab Health Founders kiirendi juht kõige tähtsamaks kasutajate intervjueerimist. Suure tõenäosusega puudub arendustiimil kokkupuude probleemiga sama lähedalt, kui inimestel, kes selle tervisemurega igapäevaselt peavad silmitsi seisma. Testimine paneb alati tootedisaini teisiti mõistma ning annab asjale palju rohkem sügavust ja reaalsust juurde. Soovitatav periood testimiseks on iga kahe nädala tagant.

Seega tuleks siit blogist täna kaasa võtta, et ükskõik kui palju Sina ise oma toodet läbi mõtled ja katsetad, siis on tungivalt soovitav minna otse sihtrühma juurde, kes ütlevad Sulle täpselt, mida neil vaja on ja siis ei jää üle muud, kui leida vastus, kuidas Sina saaksid neile kasulikum olla. Futuristi vanasõna veel siia lõpuks - poolik lahendus on hullem kui ühtegi lahendust.


Kuula lisaks ka "Kasvuminutid" podcasti kus räägitakse lähemalt Health Foundersist ja disainihäkkide olulisusest tervisetehnoloogiate arendamisel klikkides siia lingile.


Kasvuminutid podcast on lisaks kuulatav ka Spotify, Apple, Google podcast rakendustes ja Youtubes: