• Andres Kostiv

MySpotit: Kuidas kasutajakogemuse disain aitab innovatsioonini jõuda?


Mõnikord tooteid või teenuseid disainides ei näe me väga paljusid ägedaid lahendusi, kuna oleme keskendunud ainult ja liialt nendele, mis meie peas juba olemas on. Samas piisab aga väikesest lükkest, et tulla millegi uue peale ja see võib sobida ettevõtte eesmärgiga valatult. Kasutajakogemuse disainist innovatsioonini räägime täna läbi MySpotit startupi vaatevinkli, sest meile nad väga meeldivad. Kui keegi Sulle aga meeldib, siis ela tema edule häälekalt alati kaasa – see teeb seest soojaks nii Sinul kui annab tuult tiibadesse ka teisele poolele. Aga nüüd teema juurde tagasi …

MySpotit on äge Eesti iduettevõte, mis algselt lõi virtuaalse koosolekuruumide võrgustikku neile, kelle jaoks füüsiline töökoht ei ole ette määratud. Nad teevad kindlaks, et üle maailma oleks paigad, mis inspireeriks ning, kus igal ajahetkel saab mugavalt läbi viia videokoosolekuid või miks mitte rahus allkirjastada tähtsaid lepinguid. Isegi kui tulevikku vaadates muutub kaugtöö normaalsuseks, siis meeskonna hinge on jätkuvalt vaja hoida hinnas ning kõik, kes on koosolekutel käinud, need teavad, et majast välja saades muutuvad ka mõtted lendlevamaks.

Suurepärane tiim suudab väga kiiresti adapteeruda ning pandeemia ajal olid kohe kindlasti eelisseisus näiteks need ettevõtted, kelle jaoks kodust töötamine ei olnud mingisugune probleem. Muidugi olid sammukese eest ka need tegijad, kes varasemalt läbinud Google disainisprindi koolituse ning teadsid nüüd, mida ette tuleb võtta, et olukorrast maksimum välja pigistada.

Oleme varasemalt kirjutanud blogis, kuidas neli päeva kestev Google disainisprint mõjub üleüldiselt meeskonnatööle ja see kõik on inimeste peal ka läbi katsetatud, muidugi edukalt. Lähenemine paneb terve tiimi teisiti mõtlema ning toob sisse palju uusi harjumusi. MySpotiti kaasasutaja Hardi Kinnas rääkis, et kogu protsess oli nii intensiivne ja kiire, et tundus justkui kahe päevaga loodi midagi väga ägedat ning seejuures anti vabalt kätte võimalus hoopis teisiti mõelda. Kuigi tegelt oli neid päevi neli. Hea asjana ei lasknud see intensiivsus mõtetel laiali valguda ja isegi kõige suuremad jutustajad mahtusid ajaraamistikku väga hästi ära. See hoiab fookuse õiges kohas paigas.

Kui kevadel selgus reaalsete koosolekuruumide saatus, oli vaja kiiresti leida uusi lahendusi. Kiirsprint näitas, et vajadus ruumide järgi on siiski olemas, kuid natukene teise nurga alt. Seega suur murepilv sai ühtäkki ägeda lahenduse ning MySpotit suutis mõne nädalaga uute toote valmis teha, seda testida ning seejärel see ka lansseerida. Turule tuli töökohtade võrgustik, kus inimesed saavad valida endale sobiva aja ja inspireeriva koha kasvõi iga päev erineva. Kõike selleks, et Sa ei peaks istuma kesklinnast koju sõites ummikutes või saaksid minna kiirustamata teatrisse, sest trajektoor töö-teater-kodu võtab vaid 20 minutit. Koosolekuruumide võimalus jäeti ikkagi alles, lihtsalt loodi uus väljund ning kohaneti kiiresti.

Peale disainisprindis osalemist on MySpotit teinud lugematul arvul minisprinte, disainihäkke ja mis peamine – testinud, testinud ja veel kord testinud. Testimine ja intervjuud on lõppkasutajatel iga kuu selleks, et vältida vigu ja leida uusi lahendusi, mille peale ise ei oskaks enam tulla ja seda eriti juhul, kui oled nii kaua protsessis sees olnud. Isegi kui tervest UX tootedisainist tuleb eriti hästi välja vaid avalehekülg ning maksmise võimalus, siis võetakse kas või ainult need oma edasisse töösse kaasa ja ehitakse sinna umber midagi muud.

Hardi ütleb lõpetuseks, et disain on kauakestev ja elumuutev innovatsioon. See muudab elu lihtsamaks, õnnelikumaks ning muidugi ilusamaks. Aga disain ei ole kunagi kõigi jaoks sama, sellel on rohkelt vorme ja väljundeid ning mis peaasi – igale ühele oma. Futurist on nõus ja kutsub ka Sind katsetama, testima ning veel kord testima.


MySpotit edulugu hakkas huvitama? Kliki end nende veebi ja vaata, kus võiks Sinu järgmine kaugtöökontor asuda või kus viia läbi mõnus tiimiüritus.