• Andres Kostiv

UI/UX abimehed 2020. aastal

Uus aasta ja uued võimalused – seda ka UI/UX disaini maailmas. Käesoleva blogipostitusega võtame kokku nii uued tulijad ja ka vanad olijad, mis peaksid ideaalis elu palju lihtsamaks muutma. Tänu tehnoloogia kiirele arengule tekib igapäevaselt juurde mitmeid valdkonnakeskseid elektroonilisi abimehi, mis omavad erinevat otstarvet. Viieteistkümne rakenduse seast leiab nii tasulisi, kui ka tasuta katseajaga või piiratud võimalustega rakendusi ja erineva raskusastmega abilisi. Oleme need jaotanud kuude erinevasse kategooriasse – keri ja leia üles see, mis Sind just kõnetab või uuri neid kõiki. Ja nüüd kõigest lähemalt.

Transkribeerimine

Käsitleme Trinti ja Otter.ai-d koos. Need on transkribeerimiseks ehk video või audio inglise keeles ümberkirjutamiseks mõeldud rakendused, mis on vajalikud abimehed õppematerjalide, fookusgruppide intervjuude või videotes esineva info kogumiseks. UX spetsialistid saavad tänu nendele rakendustele säästa aga aega ja jätta vahele video vaatamise ning teha teksti põhjal järeldusi. Otter.ai on võrreldes Trintiga rohkem pedagoogilise suunaga ja õpilastele muretumaks õppimiseks. Sellest tulenevalt on Otteri baastellimus tasuta, kuid platvormi saab ka laiendatud versioonina kasutada. Trinti baaspakett algab 44 dollarist ning läheb sealt edasi.

Nendest rakendustest veel samm edasi on Dovetail, mis grupeerib ja selekteerib välja juba transkribeeritud infost selle vajaliku. Nädala jooksul saad tasuta Dovetailis ringi vaadata, kas Sul läheb seda vaja, või piisab lihtsamatest mehaanikatest, et aega efektiivselt kasutada. Õppimisteemaliste rakenduste seas on Dovetail kõige kallim, makstes 100 dollarit kuu, kuid nagu juba mainitud, siis ka kõige rohkem detailidesse laskuv ja aega säästvam.


Koosolekud

Koosolekud ühes ruumis on eilne päev ja seda eriti valdkonnas, mis ei tunne riigipiire. Klassikaline Skype kahjuks ei paku aga lahendusi, et visuaalseid projekte saaks teha meeskond, kes asub erinevates maailmajagudes. Whimsical ja Miro avavad oma uksed virtuaalse koosolekuruumi ja virtuaalsele ühistahvlile, kus saab korraldada ajurünnakuid, arendada koos mõttekaarte ning koostada diagramme. Paar esimest projekti on mõlemas rakenduses tasuta, ent suurematel meeskondadel tuleks mõlema abimehe puhul välja käia 10 dollarit kuus.

Lähendamine

Suuremate projektide puhul on tavaliselt korraga samaaegselt töös mitu väikest projekti, mis siis lõpuks peaks kõik ühte punkti kokku jooksma. Iga väike projekt tähendab ka inimest seal taga. Et vältida klassikalisi Office’i probleeme, kus kolleeg kogemata rasked aeganõudvad plaanid kerge klikiga üle salvestab, on välja töötatud abimehed Figma ja Abstract. Seal saavad kõik meeskonnaliikmed disainida omaette prototüübid ja kui töö valmis, siis ka kohe näha, kuidas ta sobitub suurde pilti. Enne aga saavad kolleegid muudatusi kas kinnitada või ümber lükata vältimaks projekti põhja kõrbemist kommunikatsioonivea tõttu. Vestlusvõimalus küll puudub, kuid tehtud tööd saab tagasisidestada. Figma puhul saavad mikromeeskonnad baaspaketti kasutada tasuta, suuremad grupid peavad eelmainitud rakenduste eest välja käima 12-15 dollarit kuus. Abstract sobib Sketch ja Adobe XD kasutajatele. Figma on ühtlasi ka Futuristi eelistatud tööriist nii graafiliseks disainiks kui ka kiirprototüüpimiseks ja mis parim see toimib nagu graafilise disaini Google docs – kõik on kogu aeg varundatud pilves koos hea versioonihaldusega.

Prototüübid

UX disaineritel aitavad liideste prototüüpe luua ProtoPie ja UXPin. Need on lihtsa drag-and-drop mehaanika peale üles ehitatud rakendused, milles loodud tooteid saab kohe erinevatel ekraanidel järgi testida: kuidas klient tootesiseselt liigub, mis täpselt tootedisainis ei ole oma ülesehituselt loogiline ja kust saaks kujundust veel paremaks muuta. Lisaks sellele saavad ühe toote kallal tegutseda mitu tiimiliiget. Võrreldes teiste disainirakendustega annab UXPin soovitusi ja pakub ise välja loogilisi võimalusi. Keskmine maksumus sellistel rakendustel jääb 30-40 dollari vahele, olenevalt vajadustest ja muidugi ka meeskonna suurusest.

Testimine

Klienditeekonnale keskendunud Lookback ja Maze on loodud selleks, et näha oma toodetes vigu juba beetaversioonis ja seda enne, kui toode lõplikult turule paisatakse. Ennemuiste, kui selliseid tarku äppe veel ei olnud, tuli teha asju fookusgrupis ja igat olukorda niinimetatult “läbi mängida”, mis võttis kõigilt palju aega ning korraldamist. Nüüd on see tehtud veebi kaudu väga lihtsaks ja tagasisidestamine võimaldab erinevatel kasutajatel jagada oma kogemust, mille peale tootja ei pruugi isegi tulla. Rakendus salvestab kasutaja teekonnad ja testijate reaktsioonid, et disainer näeks täpselt, mis nupuke vea põhjustab, kus tekib teekonnas loogikaviga ja kuidas kasutajate mõttemaailm mingitel juhtudel töötab. Mõlemat rakendust saab testida tasuta ning täisversioonid algavad 40 dollarist.

Implementeerimine

Disainerid, kelle jaoks üleüldine informaatika jätab külmaks, ent kellel on vaja toodet arendada, saavad kasutada kas Alvat, Modulzit või Framer X-i. Need on rakendused, mis lühidalt loovad silla inseneeria ja disainimaailma vahel. Kõik rakendused on sisuliselt koodimisvõimalusega, kuid pigem drag-and-drop süsteemiga, kus saad oma peas oleva pildi mobiili- või arvutiprogrammist lihtsasti interaktiivseks reaalsuseks muuta. Maksma peab sellise teenuse eest alates 10 dollarit kuus, kuid alati on võimalus enne tootega tutvuda - selleks on tasuta prooviperiood kõikidel rakendustel.

Kui vajadust nii põhjaliku ülesehituse osas ei ole, siis sobib ka hästi Specify, mis on suunatud rohkem visuaalsele poolele kui inseneeriale. Sinna saab väga hõlpsasti tõsta juba loodud disainid, värvid ja fondid.


Aga mis on parim?

Kindasti on nende seas häid ja kahjuks ka nii häid rakendusi, ent UX disainerid peaks sellest valikust leidma endale lahendusi, mis just tema elu tunduvalt lihtsamaks muudavad. Alanud aastal on võimalused ning rakendused juba hoopis teised, seni aga soovin katsetamiseks edu. Julgelt anna vastukaja, mis meeldis ja mis mitte. Samas, kui kasutad mõnd teist tööriista, siis ei pea muretsema – lahendusi on alati mitmeid. Just nagu erinevad akudrellid suudavad kruvi seina keerata, suudavad blogipostituses välja toodud abimehed ka kontseptsioone ellu viia.

VÕTA ÜHENDUST

Asume koos tegutsema! 

Kirjuta, kui soovid Google disianisprindist rohkem teada saada või tekkis muid küsimusi.

Nimi

E-mail

Sisu

FUTURISTI TÖÖD
AJ& Smart crtified.png
SOTSIAALMEEDIA
facebook-square.png
linkedin.png
youtube2.png

Futurist Estonia     |