• Andres Kostiv

UX disaineri vajalikud oskused aastal 2020UX disainer on tänapäeva hunt Kriimsilm, kes peab olema avatud uutele teadmistele ning mängima korraga karjääriliselt mitmes liigas. Tehnika on teinud viimastel aastatel nii kõva hüppe, et disainerid peavad olema reaalsed elukestva õppe fännid, sest muidu jäävad nad ajale jalgu.

Siin on mõned vajalikud oskused, mida aastal 2020 võiks iga UX disainer vallata:

· Huvi toote või teenuse vastu on kõige alus. Kui Sa ei usu sellesse, mida Sa teed, ei tohiks Sa üldse sellega tegeledagi. See lihtsalt kumab tulemusest läbi. Asjal on hoopis teine silt küljes, kui see on valmistatud hoole ja armastusega, detaile tähele pannes, sisendit jälgides ja lõpptulemusest reaalselt hoolides.

· Oskus rääkida selget keelt. Tihtipeale on murekoht, et disainerid räägivad vaid erialakeeles, mistõttu ettevõtjad ja juhipositsioonil inimesed ei saa täpselt aru, mida neile seletatakse ning tihtipeale ei julgeta küsida ka, sest kardetakse rumalana näida. Tänu läbipaistmatule infole on ilmselt palju valeootusi ja uuesti tegemisi. Lisaks arusaadavale jutule, peavad UX disainerid oskama hästi luua toote või teenuse reaalset kasutatavat prototüüpi, mis on sisuliselt sama tähtis kui kogu sisutekst seal juures.

· UX disainerid peavad valdama IT-maailma põhitalasid. Teadma, kuidas toimivad infotehnoloogilised protsessid ja kuidas oleks seda kõige loogilisem disainiga koostöös inimestele presenteerida. Selgemast selgem on see, et keegi koodi kirjutamist ei eelda, ent progemise ABC võiks selge olla.

· Meeskonnatöö on tähtis. Kuna disainer ei tööta kunagi täiesti üksi, vaid on peaaegu, et alati osa suuremast protsessist, siis võiks osata vaatevinklit avada loogiliselt ka teistele. Kuna tiime võib olla mitu, siis tuleks osata adapteerida kiiresti erinevate meeskondade, millel tihti on ka oma keskkond ja meeleolu ning tuleb olla veidikene kameeleon.

· Kui ühtmoodi ei saa, saab kindlasti teistmoodi. UX disainerid peavad olema suurepärased probleemide lahendajad, sest väga spetsiifilisi murekohti, mis tunduvad täitsa puslena ja mida ainult nemad lahendada oskavad, on päris palju. Ole valmis mõtlema ka kastist välja või siis just vastupidi, lihtsalt.

· Valda keelt ja kirjasõna vähemalt heal tasemel. Kuna toodete ja teenuste presenteerimisel, loomisel ja arendamisel on vaja tekstioskust, siis peab see ka olema disaineril toodete prototüübi valmistamisel. See on loogiline, et iga tekst päriselt lansseerides on toimetaja poolt kriitilise pilguga üle vaadatud, kuid pikkuse ja paigutuse aimdus peab tulema disainerilt. Pigem lühike ja tabav, kui pikk ning lohisev. Hea UX ja teksti koostöö tuleb imeliselt silme ette näiteks sellistes kasutajasõbralikes veebides nagu Apple, Mailchimp ja Dropbox.

· Iga töö on valmis peale põhjalikku testimist. Mitte kunagi ei tohiks eeldada, et kui disainer on viimase bloki paika liigutanud, on toode või teenus valmis. EI, kindlasti mitte. Kõigepealt tuleb teha üks kriitiline läbimäng, mis kaotab kõige suuremad murekohad. Seejärel tuleks lõppkasutajatega testimine, mis näitab suhteliselt kiiresti ette vead ja annab soovitused, mille disainer saab enne lõpptoote turule paiskamist ilusti ära parandada. Null toodet on parem kui katkine toode.

Kindel on, et kõik UX disainerid ei saa olla hoo pealt programmeerivad IT inimesed, lendleva sõnavaraga sulesepad või müügiinimesed, kes nii muuseas oskavad tooteid ja teenuseid disainida. Seega professionaalne UX disainer peaks end pidevalt arendama kõikides oskustes ning õppima läbi teistelt pideva tagasiside küsimise.


Kuula lisaks ka "Kasvuminutid" podcasti kus räägitakse lähemalt Milliseid omadusi oodatakse ühelt UX-disainerilt aastal 2020 aastal klikkides siia lingile.


Kasvuminutid podcast on lisaks kuulatav ka Spotify, Apple, Google podcast rakendustes ja Youtubes: