• Andres Kostiv

Viis põhjust, miks disainisprint töötab videokõnena.


Endise Google´i töötaja Jake Knappi loodud Google disainisprint on kasvanud populaarseks metoodikaks, mis kasutusel üle terve maailma ja usu mind, seda täna ka videokõne variandis.


Mis on aga Google disainisprint? Nüüd kujuta ette, et saad ajas rännata tulevikku saamaks teada, kas idee tõuseb lendu?! Just nii, seda disainisprint ka pakub. Võttes see kõik kokku aga ühe lausega, siis Google disainisprint on 4-päevane protsess, et luua või parendada kiirelt uusi tooteid ja teenuseid. Sprindiga saab muuta kuude pikkuse töö vaid mõnepäevaseks. Iga disainisprindi tulemuseks on realistlik prototüüp, mis testitud reaalsete lõppkasutajate peal.


Kõnealust metoodikat kasutavad oma igapäevatöös mitmed iduettevõtted ja ka muud firmad, asutused. Lähenemise peamine ning vast kõige mõjuvõimsam ajend oli muuta pikad, lohisevad videokoosolekud efektiivsemaks ja lõhkuda ära tüüpiline pikkade tegevuste ahel tootedisainis. Lisaks tean omast käest kinnitada, et tulemuslikkusele on see metsik ajasääst. Disainisprint aitab kiirelt lahti harutada murekohad ning paneb tööle lahendusprotsessi, jättes mitte midagi tähendavad pikad arutelud sinnapaika.


Disainisprindiga saab lahendada väga keerulisi probleeme

Disainerid tekkisid töömaastikul selleks, et teha seda, mida nende nimetus ütleb - disainida. Aidata kastist-välja mõtlemisega lahendada probleeme, mis oleks väärtuslik ja muudaks elu lihtsamaks. Nüüdseks on tööpõld kasvanud kordades, sest lihtsalt ilus, ent mitte töötav disain ei anna mitte midagi juurde. Selletõttu ongi disainerid lisaks:


· psühholoogid, et mõista inimest, tema käitumist ja mõtlemisviisi;

· tehnikahuvilised insenerid, et mõista toote struktuuri ning selle lõpplahendust;

· ärilise vaistuga nägemaks, millised variandid on ettevõttele kasumlikumad;

· ja muidugi peab olema kultuuriliselt teadlik vältimaks konarlikke sõnakasutusi ning tundma sihtriigi kombeid ja väärtuseid.


Olen aus - toodete või teenuste disainimisel ei ole kunagi sirget rada lahenduseni. Et saada hea disain, mis ka hiljem töötab, on toodet vaja ise mitu korda proovida, ummikusse joosta, otsast peale alustada ja siis aru saada, et tegelikult tuleks seda hoopis teisiti teha. Kui disainisprindi raamistik oleks juba ammu teada-tuntud, siis võiks täitsa huvitav olla, kuhu maailm tänaseks juba jõudnud oleks. Tänu mitmele ebaõnnestumisele läheb tootedisaineritel päevast-päeva raisku tohutul hulgal aega ja muidugi ka vajalikke töötunde, mis oleks saanud pühendada muudele asjadele, mida on vaja ettevõtte arenguks.


Disainisprindi garantii

On viis lihtsat põhjust, miks disainisprint viib alati tulemusteni.


1. Kõige parem disain ei tule ühest peast, vaid kollektiivsest mõttelõngast. Seega peaksime ära lõpetama vaikuses töötamise, kui on näha, et kollektiivne ajurünnak toob pea alati edukama lahenduse. Sprint on ehitatud tiimides tegutsemiseks, tänu sellele on võimalik näha asju erinevatelt kõrgustelt ning saada hoog sisse kellegi teise muuseas öeldud lausest.


2. Möödaminnes öeldud laused on kõige tulemuslikumad. Disainisprindi protsessis on fookuses kõige lihtsamad küsimused, mida modereeritakse iga hetk sprindi läbiviija poolt: “Mis on meie eesmärk?”, “Mis on peamine mure selle juures?” jne. Tavaliselt on küsimustele tiimisiseselt täiesti erinevad vastused ja just see viibki kõige kiiremini edasi.


3. Disainisprindi protsess hoiab kõik pead töös, sest igaüks peab avaldama arvamust ja see omakorda mõjutab protsessi. Igas meeskonnas on inimesi, kes eeldavad, et nende panus ei

ole vajalik ning on tasa (me oleme ikkagi eestlased!?) ja seetõttu peab ülemus tihti terve meeskonna eest otsuse langetama. Erinevalt näiteks hackatonidest, kus modereeritakse iga paari tunni tagant checkpointides, paneb disainsprint läbi reaalajas modereerimise kõik rääkima, sest igal ühel meist on väärtus. Eranditult. Punkt. Jagatud vastutus paneb tiimi tööle aga ühtse eesmärgi nimel.


4. Struktuur käivitab väga kiiresti loodud prototüübi. Otsustusvõimetus on probleemiks ükskõik millises meeskonnas ning pikendab tootearendusprotsesse. Sprint on üles ehitatud ajapiiranguga, mis sätib terve grupi visiooni kiiresti paika ja aitab probleemilahenduses järgmisele tasemele.


5. Mõtted saavad reaalsuseks intensiivses, samas efektiivses videokõne keskkonnas. Inimesed on harjunud teineteise mõtetest jõudu ammutama, kuid ei tavatse seda üles märkida. Tänu disainisprindi dokumenteerimisele läbiviija poolt, on absoluutselt kõik ideed olulised ning ainult juhtpositsioon ei otsusta.


Kuhu ja kuidas edasi?

Fakt on see, et inimesed jõuavad punktist A punkti B. Iseasi on see, kuidas nad sinna jõuavad. Teed võivad olla käänulised ja mingil hetkel võib leida ennast tupikust. Disainisprindiga need probleemid kaovad, kuna terve meeskond teab, mille pärast just seda probleemi lahendatakse ja kui palju kergemaks see terve protsessi muudab. Google disainisprindiks kastutame videokonverentside platvormi Zoom, Microsoft Teams või Google Hangouts Meet, ühiseks töölauaks on Miro ning UX protüüpimine ja UI disain on ühistööna Balsamic cloudis ning Figmas. Lõppkasutajatega testimine toimub tavaliselt sel juhul üle Skype keskkonna ekraanijagamise – see kõik on läbi proovitud ja rohkemgi kui tehtav.

Futurist ja mina oleme olemas. Kui soovid nõu ning tunned, et videokõnena sprint võiks ka Sinu jaoks abiks olla või kaalud seda, siis anna märku ja teeme ära.